<<< wstecz .::.

Sortownia węgla w Mońkach


Od paru dni trwa ogólno moniecka dyskusja na temat - mającej powstać na terenie należącym wcześniej do STW - sortowni węgla.
Mieszkańcy podzielili się na kilka grup - od tych mieszkających, lub mających działki budowlane w pobliżu STW, przez tych - którym jest obojętnie, po tych cieszących się z ewentualnego powstania w Mońkach nowych miejsc pracy.

Swoje pięć groszy dołożył ksiądz z ambony w kościele MB Częstochowskiej, czym zdopingował skutecznie do działania burmistrza, który „skonsultował” temat z radnymi i ruszył ochoczo do boju z „węglowym smokiem”...
Firma nie zdążyła jeszcze przywieźć do Moniek nawet jednej małej bryłki czarnego kruszcu, a już nawiedzają ją pierwsze kontrole i inspekcje - próbujące na różne sposoby wypersfadować rozpoczęcie pracy.
Jest to o tyle dziwne, że sprawa ma miejsce „na terenie przeznaczonym pod działalność produkcyjna i usługową, w tym przemysł, składy, magazyny...” Potwierdza to decyzja Burmistrza Moniek z dnia 02 czerwca 2014 roku.

Rozumiem, że z ewentualnych utrudnień, związanych z przyszłą działalnością w Mońkach firmy przeładunkowej ELTRAS, mogą nie być zadowoleni właściciele działek budowlanych - położonych po drugiej stronie ulicy oraz właściciele pobliskich domów i firm.
Jednak niezadowolenie (do którego każdy ma prawo) - to jedno, a możliwość skutecznego i zgodnego z prawem działania - to drugie.
Mleko się rozlało - o tego typu problemach trzeba było pomyśleć wcześniej i wpisać do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stosowne ograniczenia w działalności na tym terenie.

Nierozsądne i niepoważne jest więc teraz wiecowanie i strojenie się burmistrza Moniek w piórka ludowego trybuna, kiedy nie może on zrobić w tej sprawie dokładnie nic...
Nabywca placu od STW - ma pełne prawo wydzierżawić go każdemu, komu zechce a dzierżawca - rozpocząć i prowadzić na nim działalność zgodną z prawem i miejscowym planem zagospodarowania. Nic do tego ani burmistrzowi, ani plebanowi.

Krzysztof Pochodowicz

p.s.
Wysłałem do Firmy ELTRAS pytania, związane z ich potencjalną działalnością na terenie Moniek. Po otrzymaniu odpowiedzi - przekażę je Mieszkańcom Moniek za pośrednictwem FB...