<<< wstecz .::.

Marzec - tańsze sterylizacje i kastracje psów i kotów


Małe kotki i pieski poruszają serca niemal każdego. Można je głaskać, tulić i bawić się z nimi niemal przez cały czas. Są pocieszne radosne i beztroskie. Jednak maluchami zostają tylko przez chwile i co dla poniektórych ludzi ich czar pryska kiedy zaczynają dorastać...
Niejednokrotnie wcześniej przygarniane i pseudo kochane zwierzęta niespełnianą oczekiwań swoich opiekunów, chociażby wyrastają na znacznie większe psy, a przecież miały być takie małe. W dodatku trzeba z nimi wychodzić na spacer, nawet jeśli jest mróz lub pada śnieg. I oczywiście najważniejsze - trzeba coś zrobić z maluchami jeśli takie się pojawią, a pojawiają się często...

Uważam, że liczbę liczbę bezdomniaków można znacznie zminimalizować poprzez sterylizacje i kastracje.
Co to jest sterylizacja/kastracja? Jest to usunięcia z brzuszka kotki bądź suni całego układu rozrodczego zaś u kota bądź psa usunięcie jąder.
Powszechnie uważa się, że pozbawianie kota czy psa narządu płciowego jest okrucieństwem. Uważam, że największym okrucieństwem człowieka w stosunku do zwierząt jest skazywanie ich na cierpienie poprzez rozmnażanie tzn. zwierzęta bardzo często nie znajdują domu, a nawet jeśli znajdą zdarza się, że trafią do nieodpowiednich ludzi, po czym są wyrzucane na ulice, a stamtąd do przepełnionych schronisk gdzie ich życie nie jest usłane różami...
Krążą mity, że sterylizacja jest niebezpieczna. Oczywiście jak każdy zabieg wiąże się z ryzykiem ale naprawdę występuje ono bardzo rzadko. Obecnie narkozy są naprawdę starannie opracowane i wysokiej jakości.
Zabiegi przeprowadzane są w sterylnych warunkach, a każdy zwierzak przed takim zabiegiem jest badany i poddawany ocenie czy w danej chwili można poddać go takiemu zabiegowi.
Pani Marianny Radulska lekarz weterynarz z czarnej Białostockiej wymienia zalety płynące z wykonania takich zabiegów:
Suczki:
nie mają cieczki, nie pozostawiają krwawych śladów;
nie przyciągają swoim zapachem samców;
nie uciekają z domu w poszukiwaniu samców Kotki;
nie mają rui – nie miauczą, nie zachowują się natarczywie;
nie mają młodych (nawet kilka razy do roku);
nie przywołują samców.

Kocury i psy:
Nie uciekają z domu w poszukiwaniu samicy;
ich mocz traci intensywny, nieprzyjemny zapach;
nie zaznaczają terenu;
stają się łagodniejsze i spokojniejsze;
nie walczą z innymi samcami.
Z badań wynika, że nowotwory to 90% guzów sutka powstałych u niewysterylizowanych kotek, a 50% u niewysterylizowanych suniek.

Zatem zabieg sterylizacji nie tylko zapobiega niechcianym ciążom ale chroni również zwierzęta przed poważnymi chorobami oraz wydłuża wiek zwierzaka.
Duża część ludzi nie decyduje się na zabieg sterylizacji twierdząc, że nie ma na to pieniędzy. Otóż zabieg ten jest jednorazową inwestycją. Nie trzeba pamiętać o podawaniu tabletek czy zastrzyków antykoncepcyjnych. ( Tego typu leki bardzo często przyczyniają się do zachorowanie na raka suni czy kotki...) W dodatku odpowiedzialny opiekun nie rozmnaża swoich podopiecznych i nie przyczynia się do zwiększenia populacji niechcianych zwierząt.

Jedno ze stowarzyszeń działających na rzecz praw zwierząt aby zachęcić właścicieli futrzaków do sterylizacji organizuje w miesiącu marcu, w całej Polsce akcję w której weterynarze w promocyjnych cenach wykonują owe zabiegi. Lecznice, które biorą w niej udział można znaleźć na stronie www.akcjasterylizacji.pl/mapa-lecznic. Z województwa podlaskiego lecznice również zgłosiły się do tego projektu. Akcja trwa przez cały miesiąc więc można wybrać dla siebie dogodny termin wystarczy znaleźć chwilę czasu i umówić na zabieg z pupilem.

Jak ważne są sterylizacje obrazuje ten o to przykład. W Czarnej Białostockiej prężnie działa
Stowarzyszenie AS, które dba o sterylizacje bezpańskich kotów i psów. Dużym wsparciem dla Stowarzyszenia jest współpraca z Urzędem Gminy, które co roku przekazuje znaczną sumę pieniędzy na program zapobiegający bezdomności zwierząt. Dzięki wspólnym działaniom od roku ani jeden pies z Czarnej Białostockiej nie trafił do schroniska. Psy które włóczą się po ulicach miasta trafiają do Azylu, które jest chwilową przystanią dla nich. Jest to zasługa Stowarzyszenia As, które poszukuje starych jak i nowych właścicieli tychże zwierząt. Dla porównania: w Czarnej Białostockiej w Azylu znajdują się obecnie 4 psy, zaś w Sokółce w schronisku jest ich 100. Jak dla mnie jest to powalająca różnica i obrazuje tylko ogrom pracy jaki trzeba włożyć w walkę z bezdomnością. Na szczęście w Sokółce powstaje fundacja, która będzie działać w temacie bezpańskich zwierząt. Zapraszam do odwiedzin ich strony na facebooku www.facebook.com/wolontariuszesokolka

Zachęcam posiadaczy zwierząt do sterylizacji. Tylko razem możemy sprawić, że bezdomność zwierząt nie będzie miała miejsca - wiem marzenie ale naprawdę realne :-)

Agnieszka Sulikowska
Kontakt:
e-mail: zwierzaki.as@gmail.com
telefon : 501 872 641 www.facebook.com/asczarnabialostocka

Konto Stowarzyszenia AS: 23 8099 0004 0002 3352 2000 0010 Podlasko-Mazurski Bank Spółdzielczy w Zabłudowie o.Czarna Białostocka

Archiwum

<<< :: 1 :: 2 :: 3 :: 4 :: >>>