<<< wstecz .::.

Gęsina na św. Marcina

Zapraszamy na tradycyjną ucztę z okazji Gęsiny na św. Marcina. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę all-you-can-eat w cenie 50,00 zł oraz biesiadną muzykę na żywo! Tegoroczna edycja Gęsiny będzie miała dwie odsłony: Sobota, 8.11.2014 - godz. 18:00 Niedziela, 9.11.2014 - godz. 18:00 Rezerwacje stolików pod adresem: biuro@zamekwtykocinie.pl Zapraszamy!

Dzień Świętego Marcina (niem. Martinstag, w Austrii Martini) – świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, inkowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy - Marcina z Tours.

Święto to obchodzone jest w wielu krajach Europy, jak choćby w Polsce. W swojej obecnej formie istnieje od 1993 roku, jednak tradycją nawiązuje do średniowiecznych obchodów tego święta. W tym dniu ulicą odbywa się pochód na czele ze świętym Marcinem, który przed zamkiem z rąk prezydenta miasta odbiera klucze. Tradycyjnie w dniu św. Marcina jada się rogale świętomarcińskie oraz gęsinę.

Marcin z Tours urodził się na Węgrzech, toteż tam też jest obchodzone jego święto, ale 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupem podobnie jak w Niemczech czy Austrii święto Marcińskie jest 11 listopada.